Ehlibeyt-12 İmam Nikâhı

Ehlibeyt ve Oniki İmam adına kıyılan nikâhtır. Hz.Ali ve Hz. Fatıma’ya kıyılan gerçek nikâh budur.

İlk önce, bir metre yeşil bez ayak altına serilir. Sebebi: Evliyaların derviş şalını benimsemektir.

Üzerinde, bakır bir tepsi içinde kına ezilir. Sebebi: Kerbela kokusunun teninde var olmasıdır.

Kına içinde iki mum yakılır. Sebebi: Hak katında, Allah’ın izni ile yuvalarının ışığının yakılmasıdır.

Şerbet verilir. Sebebi:Ağız tadlarının bozulmaması için başlarındaki dostlarına, tadlarını tattırmaktır. Bu, kırklar ceminde evliyaların içtiği Engür şerbetinin varlığıdır.

Hurma  lokması verilir. Sebebi:Oniki İmam’ın imamı Ali olduğu için, Ali’nin dili ve tadıdır. Yuvalarında çocuklarının türemesidir.

Bellerine, yeşil kuşak bağlanır. Bu kuşağın yeri, Kemerbest denilen Muhammed Mustafa’nın mezhebini taşıyan kuşağın ispatıdır.Hz.Ali’nin Hz.Fatıma ile birbirine, bellerinin bağlanmasını vurgulamıştır.

Başına yeşil pullu kıvrak atılması: Hz.Ali’nin, Hz.Fatıma’ya er olduğunu, daima koruyucusu olacağını, Allah katında Yeşil Güneş’in parladığı gibi parlatarak teslim almasıdır.

Bir makasın bulunması: Hz.Fatıma’nın eteğinin, Allah tarafından, Hak katında hakikat erine teslim olmasıdır. Annesi, babası başta olmak üzere, büyüklerin elleri öpülür.

İlk önce Adile Ana’nın  eline niyaz verilmesinin sebebi: Kadının teninden, canından can yaratmasını ispatlamasıdır.

***

Hz.Ali ve Hz.Fatıma Ana’nın Nikâhların Hz.Muhammed Mustafa tarafından kıyılması, okunan dualar ve  diğer tüm ayrıntılar Mürşit Zöhre Ana’nın “ALİ PİRİMDİR YOLU BİZİMDİR” kitabından okunabilir.

 

Kaynak: ALİ PİRİMDİR YOLU BİZİMDİR- Zöhre Ana

https://www.zohreana.com/ali-pirimdir-yolu-bizimdir

Paylaş