2023 Yılına Girerken Musahiplik (Yol Kardeşliği) Duası Verildi

154 views
2023-musahiplik-duası-5

Yolumuz, Muhammet Ali yoludur!

Aleviliğin en önemli erkânlarının başında Musahiplik (yol kardeşliği) gelmektedir. Yol kerdeşliği, Hazreti Muhammed ile Hazreti Ali’nin dedeleri olan Abdulmuttalip ve İmam Rıza’dan kalmıştır.

Pirimiz Zöhre Ana, ALİ PİRİMDİR YOLU BİZİMDİR adlı kitabında Yol kardeşliği hakkında şunları söylemektedir:

“Şah-ı Merdan Hz.Ali’mizin buyurduğu gibi yol kardeşliği, kutsal bir ibadettir. Bu yola girmek isteyen insanlar, önce inanç ve itikatlarını tam bağlayarak yürümelidir. Önce Pir’ini sonra ibadetini ve bütün buyruklarını sıtkı sadakatle ikrar vererek, ömür boyu birbirlerini kardeş gözünden daha da ileri severek, saygı ile iyi ve kötü günlerinde her zaman birbirlerine sahip çıkmalıdır.”

Pirimiz Zöhre Ana kurmuş olduğu Ehlibeyt ocağında; cem, musahip kardeşliği, görgü ve sorgu erkânı, muharrem ayı yas-ı matemi, ehlibeyt nikâhı ve cenaze erkânı gibi ibadet ve ritüelleri 38 yıl boyunca gerçekleştirdi. Yüce Pirimizin gaybından sonra da bu ibadet ve inançlarımız kaldığı yerden devam etmektedir.

2023 yılına girdiğimiz 31 Aralık 2022, Cumartesi günü daha önceden yol kardeşi olan ve ilk defa yol kardeşi olacak canların öncelikle yıl kurbanları kesilip lokma edilerek gelen misafirlere dağıtıldı. Sonrasında Yüce Pirimizin nefesi ile duaları okunup, kuşakları bağlandı. Müsahiplik erkânları gerçekleştirilen büyüklerimize hayırlı olsun.

Müsahip kardeşlerin her yıl kurbanlarını kesip, dualarını alıp, kuşaklarının bağlanması gerekmektedir!

Yüce Pirimiz Zöhre Ana’mıza bizlere yolumuzu, inanç ve ibadetlerimizi öğrettiği için sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunuyor, yüce postuna aşk ile niyaz ediyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz