Kahramanlık Destanı Çanakkale!

150 views
18-mart-canakkale-zaferi-afisleri-2022

Bugün Dünya ve Türk tarihinin akışını değiştiren, milletimizin tarihe şan ve şerefle altın harflerle yazdığı gurur verici zaferlerinden biri olan  Çanakkale Zaferi’nin yüz yedinci yıl dönümünü  kutluyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’nda düşman kuvvetleri İstanbul’u işgal etmek için denizden giriştikleri taaruzda beklemedikleri büyük bir yenilgi alırlar. Çanakkale’yi denizden geçemeyecekleri anlayan düşman çıkarma yaparak karadan saldırır.

Kendisinden kat ve kat güçlü olan düşmana Mehmetçik Arıburnu’nda, Kanlısırt’ta, Conkbayırın’ da… “göğsünü siper” eder.  Her anı kan ve barut kokan siperleri 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal ;

“Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre… Yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekilerin hiçbirisi, kurtulmamacasına hepsi düşüyor. İkincidekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise Kelime-i Şehadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyor… İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Kahraman vatan evlatlarının ruh halini bu sözlerle anlatır. Bu ruh halinin yüceliği ile  en öne geçer;

Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!

emrini verir. Emri tereddütsüz yerine getiren Kahraman Mehmetçik, Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in askeri bilgisi ve dehası ile  unutulmaz bir destan yazarak milletini bir kez daha yüceltir. Mustafa Kemal milletinin gönlünde “Anafartalar kahramanı”, kurtarıcı olarak bayraklaşır.

Bizler için vatanımızı savunarak aziz kanlarını döken bu büyük milletin kahraman vatan evlatlarına sonsuz minnettarız. Korudukları kutsal vatan topraklarında yaşayan bizler bu destanı yazanları hep hatırlayarak hatırlatarak hep yaşatacağız.

Çanakkale Zaferi’nin yüz yedinci yıldönümünü gururla kutlarken;  birlik ve beraberliğimizi sağlayan Anafartalar kahramanı Ebedi  Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşları “Kınalı kuzular” Kahraman Mehmetçiği; bugünde kutsal vatan toprağının bölünmez bütünlüğü, Al Bayrağımız, milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını feda eden kahraman vatan evlatları aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anarak aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz