18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN YÜZ ÜÇÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

290 views
18-mart-canakkale-103-zohre-ana

Bugün 18 Mart Şehitler Günü. Ulusu,bayrağı  ve vatanı  için,  şehit olan kahraman vatan evlatlarını; rahmet, şükran, minnet  ve saygıyla anıyorum.

Bugün aynı zamanda ulusumuzun şanlı tarihine şan ve şerefle, altın harflerle yazılan mücadelelerinden biri olan kahramanlık destanımız Çanakkale Zaferi’nin yüz üçüncü yıl dönümünüdür.

Çanakkale Savaşları Türk tarihi için olduğu kadar Dünya tarihi için de önemli bir dönüm noktası bizim için ise “kahramanlık destanıdır Çanakkale”.

İşte bu destanı yazan Anadolu’nun her bir yerinden gelerek, aralarındaki farklılıklarını, kimliklerini, hatta isimlerini geride bırakarak en kutsal birliktelik olan “Vatan” için ölmeğe gelmiş olan kahraman yiğitlerin, anasının kınalı kuzusu cesur “Mehmetin”, “Mehmetçiğin” destanıdır.

Vatan toprağına göz diken yabancı askerleri de “Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar!  Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır”   diyecek vicdanı ve insanlığı ile Dünya’ya ders veren “Mehmet’in”, Gazi Mustafa Kemal ATATÜK’ün destanıdır.

Çanakkale zaferi ,bu savaşın ardından gelen Kurtuluş Savaşı’nın manevi direnci ve gücü ile temellerinin atıldığı destandır.

Çanakkale Zaferi, ülkesi ve milleti için daha büyük işler başaracak olan askerlik dehası ve komutanlığı ile Conkbayırı,Gelibolu, Arıburnu ve Anafartalar’da gösterdiği cesaret ve  kahramanlıklar  ile madalyalar alan, sadece Türk ulusuna değil Dünya tarihine de yön verecek olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü  tarih sahnesine çıkarmıştır.

Çanakkale Zaferi’nin yüz üçüncü yıldönümünü coşku, heyecan ve gururla kutlarken; bugünkü birlik ve beraberliğimizi sağlayan Anafartalar kahramanı Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; kutsal vatan toprağının bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını feda eden kahraman vatan evlatları aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, şehitlerimizin değerli ailelerine sabırlar dileyerek  şükranlarımı sunuyorum.

Pir Zöhre Ana

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz