1919 yılı Mayısı’nın 19’uncu Günü Samsun’ a Çıktım

33 views
19-mayıs-2023-tasarimi-pir-zöhre-ana

Ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büyük Nutku’ na bu cümlesi ile başlıyordu. Yurdumuzun kurtuluştan kuruluşa yürüyüşün meşalesini 104 yıl önce bugün Samsun’da yakmıştı.

Büyük işgale karşı kurtuluş için ”Ulusun bağımsızlığını, yine ulusun kesin kararı ve azmi kurtaracaktır” inancı ve kararlılığıyla ulusal kurtuluş mücadelesini başlatır.

Ezelden beri hür yaşamış milletimizi ulus, vatan ve bayrak etrafında yeniden birleştirerek, başarılı bir stratejiyle, mücadelesi ve azmiyle imkansız görünen kurtuluşu kazanmış, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyeti de, ulusumuzun geleceği olan gençlere emanet etmiştir.

Siz gençler, Ata’mızın Gençliğe Hitabesi’nde de ifade ettiği cumhuriyetimiz tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya kaldığında;  damarlarınızdaki asil kandan güç alarak, ulusal bilinciniz ve vatan sevginizle, Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı koruyacağınıza; Cumhuriyetimizin temel değerleri ile laik, sosyal ve hukuk devletinin gereklerini, akıl ve bilim ile güçlendireceğinize, Ata’mızın devrim ve ilkelerinin uygulayıcısı olacağınıza inancımız tamdır.

Bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin yakılışının 104. Yıldönümünde; Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ nızı kutluyor, başta varlığımızı borçlu olduğumuz yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize, bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı, minnet ve şükran ile anıyoruz.

 

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz