5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

711 views
5-aralik-dunya-kadin-haklari-gunu-2-min

Ulu Önder Atatürk,cumhuriyet devrimlerini gerçekleştirirken,ulusal bağımsızlığın kazanılmasında erkeği ile yan yana savaşmış kahraman Türk kadınına temel haklarını 1926 yılında Medeni Kanun’la vererek, dini kuralların yaptırımlarından kurtarmıştır.

1930 yılında belediye seçimlerine katılma,1932 yılında muhtar ve köy ihtiyar heyetine seçme ve seçilme hakkı,5 Aralık 1934’te de genel seçimde, seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Bu tarih aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır

Türk kadını Ata’sının kendi hakkındaki görüşlerini ve gerçekleştirdiklerini her zaman rehber alarak; gösterdiği uygarlık yolunda yüreklilikle yürümektedir.

Türk kadını kararlarında, eylemlerinde bilimselliği ve akılcılığı öne çıkarıp her alanda çalışarak başarılı olma; haklarından ödün vermeden cumhuriyet devrimlerine sahip çıkarak, özgürlüğünü savunma azmine ve iradesine sahiptir.

Tüm kadınlarımızın, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82. yıl dönümünü ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutlar; sahip oldukları haklarını her alanda kullanmaları ve cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak çalışmalarında başarılı olmaları için destekleyicileri olduğumu, her zaman olacağımı belirtmek isterim.

Zöhre Ana

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz