10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

479 views
10-aralik-dunya-insan-haklari-gunu-zohre-ana-min

“Önce İNSAN”

Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 68. Yıldönümü; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günüdür.

Bu bildirgeden sonra farklı insan haklarını içeren daha nice sözleşme ve bildirilere imzalar atıldı. Fakat dünyanın her bölgesinde insan onurunu “insanı” yok sayan baskıcı uygulamalar şiddetlenerek devam etmektir. İnsanın etrafını kuşatan, onu tutsak eden zincire “savaş, terör, ırkçılık, yabancı düşmanlığı,şiddet,taciz,sefalet,açlık,sağlıksız yaşam koşulları…” yeni halkalar eklenmektedir.

İnsan hakları ihlalleri asırlarca yaşanmışken ve halen yaşanıyorken; Dünya’ da ve Türkiye’de evrensel insan hakları değerlerine ulaşılması mümkün değilmiş gibi görünse de, “önce insan, insanlık her zaman” diyeceğiz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün insanlık ideali ve sevgisini belirttiği “Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız” düşüncesinin savunucusu ve uygulayıcısı olacağız.

Bizler var oldukça umutlarımız sürecek, daima insanların içinde olarak, hep birlikte mücadele ederek farklılıkları değil, insanlığı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Bu duygularla tüm insanlığın, insana yakışır şekilde yaşamını sürdürmesi dileğiyle Dünya İnsan Hakları gününü kutlarım.

Pir Zöhre Ana

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz