Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 103.Yıl Dönümü Kutlu Olsun “HOŞGELDİN PAŞAM”

43 views
atatürkün-ankaraya-gelişi-2022-1

Amacı yurdu düşman işgalinden kurtarmak olan Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’ a gelir. Amasya, Sivas ve Erzurum kongrelerini yaparak milli mücadeleyi başlattır.

Milletiyle kurtuluşa savaşı için hazırlıklar yapacağı ve düşmanı daha yakından izleyebileceği, yurdun dört bir yanı ile haberleşme ağını kurabileceği merkezi Ankara olarak belirlemişti.

27 Aralık 1919 günü Temsil Heyetiyle birlikte Ankara’ya geldi. Halk Ankara’nın Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal Paşa’yı ve Temsil Heyeti’ni büyük bir coşku içinde seymenlerin  “Hoşgeldin Paşam ! Vatan uğruna ölmeye geldik Paşam!”  sözleriyle karşılayarak adeta bağrına basıyordu. Karşılayanlar arasında 20.Kolordu komutanı Ali Fuat Paşa (Cebesoy), Ankara Vali vekili Yahya Galip (kargı), Polis (Emniyet) Müdürü aynı zamanda Haymana Kaymakamı Cemal (Bardakçı), Belediye Reisi (Şehremini) Hacı Ziya Bey ve Ankara Müftüsü Mehmet Rifat Efendi ve birçok yetkili vardı.

Mustafa Kemal Paşa Ankara halkının bu coşkulu karşılamasından çok etkilenmişti. Arabasından inerek seymenlerin elini birer birer sıktı. 20.Kolordu komutanı Ali Fuat Paşa’ya “Ankaralılar beni misli görülmemiş bir samimiyetle karşıladı, cidden fevkalade, tebrik ederim, Ankara hakikaten milli bir merkez haline gelmiş” demiştir.

Ankara halkı Ulu Önderi yanıltmamış Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında maddi ve manevi fedakârlıklarıyla büyük görevler üstlenmişler kahramanlıklar göstermişlerdir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümü olan bugünün başta Ankaralılar olmak üzere bütün halkımıza kutlu olmasını diliyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü;  Kurtuluş Savaşı’mızın kahramanları aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi sonsuz saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları Şad Olsun.

Saygılarımızla.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz