Basın ve Demokrasi Şehidi Uğur Mumcu’yu Katledilişinin 28. Yılında Saygıyla Anıyoruz

71 views
ugur-mumcu-2021

Katledilişinin 28.yılında basın ve demokrasi şehidi Uğur MUMCU’ yu büyük bir özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Uğur MUMCU, gazeteci olarak ulaştığı bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Bu bilgilerin gerçekliğini araştırırken ve bunları paylaşırken kimseden çekinmedi, korkmadı, kaçmadı ve susmadı. Her zaman gerçekleri yazarak mesleğinin onurunu yüceltti.

Gazeteci olmasının yanında hukukçu kimliğiyle de hukukun üstünlüğü, insan hakları, adalet, demokrasi  demokratik hukuk devleti vazgeçilmezleriydi.

Gerçek bir vatanseverdi. Kalpaksız bir kuva-yi milliyeciydi. Vatan düşmanlarının beslediği terörizmi, amaçlarını ve ulusumuzun ne tür tehlikelerle karşı karşıya olduğunu sürekli anlattı ve yazdı.

Atatürk ilke ve devrimlerinin; laikliğin, cumhuriyetin, özgürlüğün, millet egemenliğinin, tam bağımsızlığın savunucusu bir Atatürkçüydü. Atatürkçülere de şöyle sesleniyordu Uğur MUMCU: “Kendisine Atatürkçüyüm diyen insan… Madde bir, emperyalizme ve kapitalizme karşı koyar. Madde iki, uşak olmaz uşak! … Ne Amerika’ya, ne Sovyetler’e, ne Çin’e, ne Avrupa’ya… Uşak olmaz, uşak! Madde üç, Kuva-yi Milliye ruhuna sahip olur, emperyalizme ve kapitalizme karşı halkı örgütler. Ve başı dimdik olur. Tam bağımsızlık ilkesinden bahseder. Atatürk ilkeleri için inkılap demez DEVRİM der, DEVRİM!” .

Katledilişinin 28.yılında cesur ve namuslu kalem, basın ve demokrasi şehidimiz, kalpaksız Kuva-yi milliyeci Uğur Mumcu’yu rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz