Cumhuriyetimizin 98. Doğum Günü Kutlu Olsun!

56 views
29-ekim-cumhuriyet-bayrami-afisleri-2021

Birinci Dünya Savaşı sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması’yla Osmanlı Devleti teslim olmuştur. Sevr Antlaşması’yla topraklarımız düşman eline geçmiş, topraklarımız işgal edilerek paylaşılmıştır. Sömürgecilik ve emperyalizme karşı Başkomutan Mustafa Kemal’in askeri ve siyasi liderliğinde sürdürülerek kazanılan Kurtuluş Savaşı sonucunda; Mustafa Kemal’in ideali olan imtiyazsız, sınıfsız ve ulus bilinciyle halk egemenliğine dayalı  “Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu” cumhuriyet, 29 Ekim 1923’ te ilan edilmiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni halkımızın ve ülkemizin çağdaşlaşması yolunda çok yönlü devrimlerle taçlandırmış ve gençliğe emanet etmiştir. Millet egemenliğine dayalı cumhuriyetimiz “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller”le sonsuza dek yaşayacaktır. Cumhuriyetin hür fertleri olarak hepimizin; her türlü tehlikeye karşı cumhuriyeti korumak en temel vatani görevi olmalıdır.

Büyük Deha Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Cumhuriyet bayrağı altında birlik, kararlılık ve çalışma, en esaslı ilkemiz olmalıdır.” ve  “Türk milletinin doğal yeteneği ve kesin kararı, Cumhuriyet, medeniyet ve gelişme yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir.” diyerek Cumhuriyet’in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluklarımızı bizlere bildirmiştir. Sadece bizlere değil milletin temsilcileri olan devletimizi yönetenlere de dehası ile nasıl siyaset yapmalarını da öğütlemiştir:

“Cumhuriyetin iç ve dış siyaseti; gelecekte de haysiyet, kuvvet ve doğrulukla ve Türk milletinin güçlerini onun refahı ve gelişmesi için yöneltmek ve toplamakla kendini gösterecektir.”

Ulusumuzun özgür yaşaması, cumhuriyet yönetimiyle, cumhuriyet ise; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini oluşturan Atatürk ilke ve devrimleri, devrim yasaları ve bunların doğrultusunda oluşturulan çağdaş eğitim ve bilim hedeflerine ulaşmak ile olur.

Doksan sekiz yıl önce ışığıyla yalnız ulusumuzun değil, dünyadaki mazlum milletleride aydınlatan, ufuklarını açan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadele kahramanlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyor; Cumhuriyetimizin 98. Doğum gününü ve Cumhuriyet Bayramı’mızı coşkuyla kutluyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet !

Yaşasın Mustafa Kemal!

Saygılarımızla.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz