Lozan Antlaşması’nın 97’inci Yıldönümü Kutlu Olsun

192 views
lozan-baris-antlasmasi-2020

Lozan Antlaşması’nın imzalanışının doksan yedinci yıl dönümü kutlu olsun.

Kahraman milletimiz Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde düşmanlarını ve işbirlikçilerini anayurdumuz olan Anadolu topraklarından söküp atarak tüm mazlum milletlere örnek olan büyük bir zafer kazanmıştır.

Kendine dayatılan Sevr’in karanlığını kabul eden teslimiyetçi tutum yerine; “tam bağımsızlık” ve “milli egemenlik” esasları temelinde şartlarını kendi belirlediği yeni barış antlaşması Lozan Antlaşması ile 24 Temmuz 1923’te masada da büyük bir siyasi zafer kazanmıştır.

Ulu Önder  Mustafa Kemal, “ Lozan Barış Antlaşması, “Lozan, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr’le tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastın sonunu ifade eden bir belgedir.”sözleriyle bu antlaşmanın önemini vurgulamıştır.

Lozan Antlaşması’yla Türk ulusu için doksan yedi yıldır devam eden barış ve cumhuriyet dönemi başlamıştır. Tam bağımsız ve egemen Türkiye Cumhuriyeti uluslar arası alanda hak ettiği saygın yerini almıştır. Lozan Antlaşması Türk ulusunun onuru, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusu olmuştur.

Lozan Antlaşması’nın imzalanışının doksan yedinci yıl dönümünü kutluyor; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, çalışma arkadaşlarını ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’ mızın tüm kahramanlarını saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

PİR ZÖHRE ANA

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz