Maraş Alevi köyünde yıldırma operasyonu

717 views

Terolar’da 5’i çocuk 8 kişi gözaltına alındı

Alevi mahallelerinin arasına yapılmak istenen mülteci kampına karşı Gurgum’un (Maraş) Terolar bölgesinde verilen direnişe katılan 5’i çocuk 8 kişi gözaltına alındı. İfadeleri alınan çocuklar savcılığa sev edildi.

Gurgum’un (Maraş) merkez Dulkadir ilçesi Terolar bölgesinde 8 Alevi mahallesinin ortasına yapılamak istenen mülteci kampının başka bir yere inşa edilmesini isteyen yurttaşların Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde başlattıkları direniş 22’inci gününe ulaştı. Başlatılan direniş Terolar Cemevi’nde devam ederken, geçtiğimiz günlerde jandarmanın müdahale ettiği protestolara katıldıkları belirlenen 5’i çocuk 8 kişi bugün gözaltına alındı.

Jandarma birimleri tarafından Çokyaşar, Çiğil, Çınarlı, Hevekeli ve Zeynepuşağı mahallelerinde yapılan baskınlarda H.K., İ.Y., S.Ü., S.A. ve M.Ç. isimli çocuklar ile Ali Çiftçi, Alper Sarıçam ve Ahmet Kocar isimli kişiler gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 5 çocuk, alınan ifadelerinin ardından savcılığa sevk edilirken, diğerleri ise serbest bırakıldı.

Maraş‘a bağlı Sivricehöyük’te 3 Nisan’da AFAD kampına karşı düzenlenen mitinge katıldıkları ve‘jandarmaya taş attıkları’ iddiasıyla 6 genç gözaltına alındı. 5 genç dün sabah, 1 genç ise bu sabah erken saatlerde evlerinden alınarak, öğleye kadar alıkonuldu. Gençler ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan biri çalıştığı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarıldı.

Sivricehöyük Cemevi yanında açtıkları çadırda direnişlerini sürdüren Maraş Yaşam Platformu sözcüleri ve aileler gözaltılara tepki gösterdi. Platform üyeleri, “O gün, ‘dışarıdan gelerek kışkırtanlar var’ diye kara propaganda yapıyordu birileri. Ne oldu, alınanların hepsi buradaki köylerin çocukları. Bunların hepsi, yıldırma amaçlı girişimler ama biz gençlerin suç işlemediğini de, bu meselede haklı olduğumuzu da biliyoruz” dedi.


GÖZALTIDAN SONRA İŞİNDEN DE OLDU
Dün gözaltına alınanlardan Duran Kabak adlı genç, bugün işinden oldu. Kabak, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde otopark görevlisi olarak çalışıyordu. Bugün kendisine, ‘adli işlem’ gerekçe gösterilerek işine son verildiği iletildi. Kabak’ın da diğer gençler gibi adli kontrol şartı nedeniyle haftanın iki günü imza atması gerekiyor.

NE OLMUŞTU?
Maraş Yaşam Platformu çağrısıyla 3 Nisan’da Sivricehöyük Mahallesi’nde miting düzenlenmiş, mitinge Maraş ve bölge illerinden binlerce kişi katılarak ‘Burada yapılacak AFAD kampına karşıyız’ demişti. Etkinliğin sonunda jandarma kitleye gazla saldırmış, çok sayıda çocuk ve yaşlı gazdan etkilenmişti. Gazdan etkilenen 82 yaşında bir yurttaş da gece rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti.

Kaynak: http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber/59276-maras-ta-yildirma-operasyonu-eyleme-katilanlar-gozaltina-aliniyor-isten-atiliyor.html

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz