Seçme ve Seçilme Hakkımızın 84.Yıldönümü Kutlu Olsun

176 views
5-aralik-dunya-kadin-haklari-gunu-2-min

Cumhuriyetimizin kurucusu  Gazi  Mustafa Kemal Atatürk, kahraman milletimiz özgür bir ferdi olması için Türk kadınına 1926 yılında Medeni Kanun ile haklar, 1930 yılında belediye seçimlerine katılma hakkı, 1932 yılında muhtar ve köy ihtiyar heyetine seçme ve seçilme hakkı, 5 Aralık 1934 yılında ise, birçok batılı ülkeden önce genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanıyarak ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını olanaklı kılmıştır. 1935 yılında ilk kadın temsilcileri millet meclisine girmişlerdir.

5 Aralık aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Her alanda vatanına hizmet ederek milletinin yükselmesi için çalışan Türk kadını cumhuriyet devrimlerine ve kazanımlarına da  sahip çıkarak Ulu Önderi Ata’sının izinde yürümeye ve onun verdiği hakları kullanmaya kararlıdır.

Tüm kadınlarımızın, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin seksen dördüncü yıl dönümünü ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlar; sahip oldukları haklarını her alanda kullanmaları ve cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak çalışmalarında başarılı olmaları için her zaman yanlarında olacağımı belirtmek isterim.

Bizlere yaşamın her alanında olmamızı sağlayan aydınlık yolları açan hakları kazandırdığı için Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla.

Pir Zöhre Ana

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz