Basında çıkan Zöhre Ana Ne Zaman, Neden, Niye Öldü, Cenaze Töreni Haberleri

9.777 views
zohre-ana-ne-zaman-niye-neden-oldu-mu-1

Zöhre Ana’nın ne zaman, neden, niye,  “öldüğü” ve cenaze töreninin nasıl düzenlendiği hakkında basında ve sosyal medyada kamuoyunu yanıltıcı, gerçek dışı haber ve paylaşımlara ilişkin kamuoyunu gerçek bilgilerle aydınlatmak istiyoruz.

Zöhre Ana’nın beklenmedik bir zamanda vefatı kendisini seven ve inanan tüm insanlarda tarifsiz acı ve kedere sebep olmuştur. Zöhre Ana’yı seven insanlar olarak Zöhre Ana için “neden, niye, ne zaman öldü” gibi ifadeleri kullanmaktan sakınırız, zira inancımız gereği de bu gibi ifadeleri kullanmak bize ağır gelmektedir.

Dolayısıyla içinde bu tür ifadelerin geçtiği yazıları görmek, okumak biz sevenlerini üzmektedir. Ancak somut delillere dayanmayan, uydurma, dayanaksız ve eksik haberlerle yanıltılmaya çalışılan kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bu konulara tekrar değinmek ve açıklama yapmak gerekmiştir.

Zöhre Ana Neden, Niye Öldü?

Zöhre Ana’nın neden veya niye öldüğü konusunda yanıltıcı ve basın hukukuna aykırı olarak yapılan haberlerde; vefatının nedenini “koronavirüs hastalığı” olarak göstermelerine bir anlam veremedik fakat  böyle yapılarak kötü olan vicdanlarda, zihinlerde yakışıksız anlamlar üretilmeye çalışılması ve bunun için de gerçek dışı bir haber yapılması çok üzücüdür. Yoksa “koronavirüs” de bir hastalıktır. Hastalığı değil de bu hastalığa yakalanan insanı kötüymüş gibi göstermek, tedavi gören ve vefat eden binlerce yurttaşımıza da yapılan saygısızlıktır.

Zöhre Ana’mız rahatsızlanıp hastaneye götürüldüğünde, rahatsızlığının sebebinin teşhisi için yapılan testlerle birlikte Kovid-19 testide hastanece yapılmış sonucu “Negatif” çıkmıştır. Tedavi süresince yapılanlar hakkında düzenlenen rapor ve test sonuçlarını içeren resmi belgeler hastane tarafından düzenlenerek ailesine verilmiştir.

6 Ağustos 2020 Perşembe günü akşamı gerçekleşen vefatına ilişkin hastanenin düzenleyip verdiği resmi ölüm belgesinde ölüm sebebi “Bulaşıcı olmayan hastalık (Doğal Ölüm)” olarak belirtilmiştir.

Ehlibeytin son ışığı Pir Zöhre Ana’mızın bu ani vefatı elbette ki her bedenin vefatı gibi Cenab-ı Allah’ın takdiridir…

Zöhre Ana’nın Cenaze Töreni

Cenaze töreninin kamuoyuna duyurulamaması sebebiyle sevenlerinin birçoğu törene katılamazken, son görevlerini yerine getirememiş olmanın verdiği derin üzüntü içerisinde yaşadığı amansız durumu kabullenmeye çalışırken kimilerince törene ilişkin mesnetsiz başka sebepler uydurmak, önce Yüce Pir’e, ailesine ve sonra biz sevenlerine haksızlık, hatta hadsizliktir. Neden duyurulamadığı konusunda herkesin şunu iyi bilmesini isteriz ki; cenaze töreninin duyurulmamasının yegâne nedeni o tarihte pandeminin yoğun olarak yaşanması ve virüsün yayılmaması için getirilen kısıtlamalardır. Virüsün bulaşmasını, yayılmasını önlemek adına ve insanların yaşamlarını tehlikeye atmamak için bir duyuru yapılmamıştır. Bu durum ailesini ve biz sevenlerini çok üzmüştür. Elbette normal bir durumda yapılacaklar bunlar değildi.

Bu önlemlere rağmen kendi imkanları ile haber alıp katılanlar içinse, defin öncesinde, sırasında ve taziyede kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarıyla tüm önlemler eksiksiz alınmıştır.

Pir Zöhre Ana’mızın naaşı, 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü Zöhre Ana Cemevi’ nde yıkandıktan sonra cemevinde kılınan cenaze namazından sonra defnedilmek üzere doğduğu köye, Yozgat’ın Köçekkömü Köyü’ne götürüldü. Burada yine kendi imkanları ile haber alarak gelen sevenlerince Yüce Pirimiz Zöhre Ana’mız tarifsiz üzüntüler içerisinde, gözyaşları ve dualarla defnedilerek, naaşının üstü çok sevdiği güllerle donatıldı.

Pir Zöhre Ana’mız, Hakk’a ermesinden bu yana yaklaşık kırk yıldır geceli gündüzlü halkın yanında yer aldı. Geçmişte yaşadığı tüm baskılara, tehditlere rağmen korkmadan ve yılmadan Hak Muhammed Ali yolu ve Kerbela’nın Şah’ı Hz.Üseyin adına ömrünü feda etti. Her gelen evliyanın Hak tarafından verilen görevleri vardır. Pir Zöhre Ana’mızın da görevi unutulan ve unutturulan Muhammed Ali yolunun tüm inanç, ibadet ve ritüellerinin ilk günkü haliyle bilinmesini ve yaşanmasını sağlamaktı. Bu görevini eksiksiz yerine getirdi, toplumu aydınlattı ve gerçekleri öğretti. Bundan dolayı bizler sevenleri olarak Pir Zöhre Ana’mızın hakkını ödeyemeyiz.

Yüce Pirimiz Zöhre Ana’mızın sesi, sözü, öğretileri gelecek kuşaklara aktarılarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

“Gahi gökte gahi yerde gezinir
Adem etti, bedenleri ezilir
Binbir dondan ölür ölür, dirilir
Sıfatta Zöhre Ana geldi, dile verilir.”
***
“Gahi gökte gahi yerde dolaşan
Ay güneşe bakmış, Zöhre konuşan
Şar kapısı açmış, anahtar alan
Bedenim Allah’tandır, gönlümde Kur’an.” 
Duazı İmam: PİR ZÖHRE ANA

Kamuoyuna saygılarımızla.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz