28 Şubat’ta el konulan vakıfların mallarına iade

1.302 views
28-subat-ta-kapatilan-vakiflar-zohre-ana-ali1

28 Şubat post-modern darbesi ile malları elinden alınan vakıflara hükümetten iyi haber geldi. 1990’dan bugüne kadar dağıtılan tüm vakıfların kurucuları, sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabilecek. Vakıfların geçmişte ellerinden alınan tüm gayrimenkulleri de kendilerine iade edilecek. Düzenleme ile 28 Şubat’ta kapatılan aralarında Milli Gençlik Vakfı, Zöhre Ana Ali Vakfı, Zehra Vakfı, Polatlı Eğitim ve Kültür Vakfı ve İslami Dayanışma Vakfı’nın da bulunduğu 21 vakıf yeniden açılabilecek. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nda bu yönde yasal düzenleme yapılması kararı verildiğini söyledi.

MAHKEMELER ETKİLENDİ
Vakıf Haftası’nın açılışı dolayısı ile TBMM’de konuşan Arınç, azınlıkların ellerinden alınmış gayrimenkullerin iadesi ne kadar doğruysa, mahkeme kararlarıyla kapatılmış vakıfların yeniden hayat bulmasını temin etmenin öylesine büyük bir mesuliyet olduğunu söyledi. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun raporunu hatırlatan Arınç, darbelerin vakıflar ve derneklere de büyük baskı uyguladığını hatırlattı. Arınç, “Ben de şahidiyim ki Türkiye ’de bazı vakıfların, olağanüstü müdahale dönemlerinde yazı yazılmasına bile gerek duyulmadan bizzat tehdit ve şantajlarla kapatılması temin edilmiştir. Bunlar çok yüksek mahkemelere sirayet edecek kadar da etkili olmuştur, ilk derece mahkemelerinde bu işin başarıldığı zamanlar da olmuştur. Mahkemelere gönderilen belge ve bilgi olduğu söylenen bazı yazı ve kağıtlarda da kendi sübjektif kanaatleri suçlayıcı olarak mahkemeleri etki altına almıştır” dedi.

GAYRİMENKULLER İADE EDİLECEK
Bakanlar Kurulu’nda yasal düzenleme yapılması kararı verildiğini söyleyen Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

“1990’dan başlayarak günümüze kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş, aralarından cımbızla seçerek değil, tüm vakıfların yeniden bir prosedür dahilinde ihya olunmasına imkan sağlıyoruz. Yani kurucuları sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabileceklerdir. Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan, şüphesiz Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idaresine verilen tüm gayrimenkullerini kendilerine iade edeceğiz. Şüphesiz AİHM’e gitmiş ikiyi geçmeyen vakıf dışında, Türkiye yargısından sonra kendisine başka yol seçmemiş tüm vakıflarımız da bundan istifade edeceklerdir. İsimleri malum vakıflardır. Bize göre 20 civarındadır ama sadece 7’sinin gayrimenkulü vardır. Biz hepsinin açılmasına ve yeniden kanunlar çerçevesinde faaliyette bulunmasına izin ve imkan vereceğiz. Şimdiden hayırlı olsun.”

120-125 GAYRİMENKUL İADE EDİLDİ
Son yıllarda azınlıkların ve farklı inanç gruplarının, cemaat vakıfları yoluyla edindikleri gayrimenkullerden elden çıkmış olanların veya Hazineye, Vakıflar’a intikal etmiş olanların da belli prosedür çerçevesinde hak sahiplerini iade edildiğini belirten Arınç, şu ana kadar müracaatlar sonucunda 120-125 gayrimenkulün iade edildiğini, üçünün de tazminat olarak bedelinin ödendiğiniz söyledi. Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığı sorusuna Arınç, “Söylediğim kapsamda Heybeliada Ruhban Okulu yok. O başka” karşılığını verdi.

MGV’DE KAPATILDI ZÖHRE ANA DA

Düzenlemeden faydalanabilecek vakıflardan bazıları şunlar:

MİLLİ GENÇLİK VAKFI (MGV): 1975 yılında Ankara’da kurulan Vakıf, 1997’de hazırlanan teftiş raporuna istinaden, aynı yıl açılan dava sonucunda 2004’de dağıtıldı. MGV’nin çoğunluğu Büyükşehir Belediye sınırları içinde olan toplam 156 taşınmazı Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti.

ZEHRA EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI: 1989’da Eskişehir’de kurulan Vakıf hakkında müfettişlerce hazırlanan teftiş raporunda, “Vakfın, Kürtçülük ve Ümmetçilik faaliyetleri çerçevesinde Şer’i esaslara dayalı bir Kürt devleti kurma amacı taşıdığı sonucuna varılarak”, 2001’de açılan dava sonucunda 2005’de dağıtıldı. 21 adet taşınmazı Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti.

İSLAMİ DAYANIŞMA VAKFI: 1993’de Malatya’da kurulan vakıf 1999’da açılan dava sonucunda 2009’da dağıtıldı. Vakfın bir adet taşınmazı, Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti.

ZÖHRE ANA-ALİ SOSYAL HİZMET VAKFI: 1992’de Ankara’da kurulan Vakıf, 1999’da hazırlanan teftiş raporuna istinaden açılan dava sonucunda 2001’de dağıtıldı. Vakfın 4 arsası Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti.

 

SAHABE EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI: 1996’da Kahta’da kurulan Vakıf, 1999’da hazırlanan teftiş raporuna istinaden açılan dava sonucunda 2004’de dağıtıldı.
DAVET EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI: 1993’de İstanbul’da kurulan vakıf, 2000 yılında hazırlanan teftiş raporuna istinaden açılan dava sonucunda 2005’de dağıtıldı.

POLATLI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI: 1994’de kurulan vakıf, 2001’de hazırlanan teftiş raporuna istinaden açılan dava sonucunda 2004’de dağıtıldı. Vakfın bir adet taşınmazı Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti.

DÜNYA SPASTİK VE ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLER VAKFI: 1995’de İstanbul’da kurulan Vakıf, 2000 yılında hazırlanan teftiş raporunda yer alan yasa dışı bağış toplama ve dolandırıcılık iddialarına istinaden açılan dava sonucunda 2001 yılında dağıtıldı.

 Kaynak : Radikal

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz