Anadolu’yu kucaklayan,irşat eden ve sevgiyle yoğuran rehber: Pir Zöhre Ana

799 views

Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.

Hünkar Hacı Bektaş-i Veli

Pir Zöhre Ana’nın Ehlibeyt yolunu inançları ve ibadetleriyle yürütmesinin dışında ; sosyal,kültürel ve toplumsal boyutuyla da bir takım misyonu vardır.  Bu bağlamda geleceğimizin teminatı olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün emanet ettiği göz bebeğimiz Cumhuriyetimizi koruyacak ve medeni ülkeler seviyesine çıkaracak genç kuşakların eğitim ve öğretimine büyük önem vermektedir. Zöhre Ana gençlerimizin ilköğretimden yüksek öğretime tüm tahsil hayatları boyunca maddi ve manevi olarak her zaman yanındadır. Bu önemli organizasyona katılan değerli gençlerimizin tamamına yakınının üniversite’de okuyan ve üniversiteyi bitirip mesleklerinde çalışan bireylerden oluşması yıllardır ekilen tohumların meyveleridir. Eğitim alanının dışında gençlerin tiyatroya, müziğe, resme, edebiyata kısacası hayata yönlendirmek için de hizmet binamızda çeşitli kurslar açılmaktadır.

Hizmet binamız yılın her günü dolup taşmakta ve insanlar tarafından Pir Zöhre Ana ziyaret edilmektedir. Zöhre Ana’yı ziyarete gelen insanlardan kimisi meraktan,kimisi çeşitli istekleri için kimisi de ilim irfan öğrenmek için gelmektedir. Zöhre Ana’nın her sohbetinde vurguladığı ve istediği topluluk; Yolunu, inançlarını, ibadetlerini öğrenmek için ve insani değerlere, sevgiye, hoşgörüye, birliğe değer veren insanlardır.

Çeşitli zamanlarda ve ortamlarda Pir Zöhre Ana’ya ve hizmet binamızdaki görevli arkadaşlarımıza özellikle Üniversiteli arkadaşlarımızdan ; Yaşayan Tek Ehlibeyt Evliyası  Zöhre Ana’yı daha yakından tanıma, görüş ve düşüncelerini,misyonunu öğrenme,Alevilik yolu hakkında daha geniş bilgi edinme amacı ile sohbet ortamı  talep edilmekteydi. Artan bu taleplerin neticesinde Pir Zöhre Ana’nın desturu ile hizmet binamızdaki görevli arkadaşlar tarafından gençlerin bu taleplerine cevap verilerek gençler ile Pir Zöhre Ana’nın bir araya geldiği bir organizasyon düzenlendi.

Bu önemli organizasyona sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden arkadaşlarımız iştirak ettiler. Gelen arkadaşlarımıza Hizmet Binamız gezdirildi  ve binamızda yer alan tüm birimler  hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Pir Zöhre Ana’nın hayat hikayesini konu alan bir sunum yapıldı. Hizmet binamızda gerçekleştirilen sosyal hizmetler ve faaliyetler hakkında bilgi verildi ve ilerleyen saatlerde misafirlerimiz için hazırlanan lokmalar yenildi. Akşam namazının toplu olarak kılınmasından sonra  Pir Zöhre Ana ile genç arkadaşlarımızın sohbeti başladı. Sabah 8’e kadar devam eden sohbette genel hatlarıyla : Alevilik yolu, inançlarımız, ibadetlerimiz, yası matem aylarımız, Hz.Hasan’ın, Hz.Üseyin’in, Hz.Ali’nin şehit edilmesi, Ehlibeyt namazı ve abdesti;anlamı ve önemi, Musahiplik, Dedelik kurumu ve Ocakzadelik, Cem ibadeti ve Hz.Üseyin’in can yemeği olan Aşure’nin kapı kapı dağıtılması ve siyasi amaçlarla kullanılması,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Evliyalık sıfatı ve verdiği mücadeleler,toplumda kaybolan birlik ve bütünlüğün,sevginin,dayanışmanın yeniden inşa edilmesi gerekliliği ve daha bir çok konu Pir Zöhre Ana tarafından anlatıldı.

12 İmam Evliyası Pirimiz Zöhre Ana’ya  ; Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen genç arkadaşlarımız ve görevli arkadaşlarımız adına bizlere Hak Muhammet Ali,12 İmam ve Ehlibeyt aşkıyla,sevgisiyle,sohbetiyle dolu böyle unutulmaz bir gün himmet ettiği için niyazlarımızı sunarız.

Son söz olarak bütün bir gençlik olarak diyoruz ki:

Ne Mutlu Pirimiz Zöhre Ana’nın Ehlibeyt Yolunda Gidene,

Ne Mutlu Ahir Zamanda Pirimiz Zöhre Ana’yı Sevene.

Aşk İle…

 

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz