8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Kutluyoruz

88 views
8-mart-dunya-kadinlar-gunu-2021-zohre-ana

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Çağdaş Türkiye’nin en önemli gücüdür kadın. Ulu Önder Atatürk’ün vatandan sonra en çok önemsediği, çağdaş ve özgür kılmak istediği kadındır.

Ulu Önder Atatürk “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. sözleri ile sadece ülkesinin değil tüm dünyaya çağdaşlaşma ve yükselişte kadının önemini belirtmiştir.

“Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.”  Sözleri ile de yapılması gerekeni işaret etmiştir.

Ülkemiz kadınları her alanda olması gerektiği gibi ekonomi içinde de yer almalıydı. Evrensel değerlerden biri olan “emek” kadının için de çok önemliydi.

Sahip olduğu hoşgörü, duyarlılık, dayanışma, barış, saygı tabi ki çalışkanlık ve üretkenliğiyle Türk kadını; önce ekonomik sonra sosyal yaşamda başarılı oldu. Yaşamını ve ülkesinin yaşamını zenginleştirdi.

Ulu önderin modern Türkiye’sinde sanatta, siyasette, fabrikada, yönetimde, ticarette, tarlada ve pazarda emeği ile yerini aldı.

Kadınlar ayrımcılığa, şiddete, tacize karşı verdiği mücadelelerinin yanına “emeğinin sömürüsü” nü de ekledi. İşte bugün yine haklı mücadelelerini bir kez daha dünyaya duyurmaya çalışacaklar.

Sadece kendileri için değil, insanlık için her türlü sömürü, şiddet ve istismarın ortadan kalktığı bir dünya için mücadele eden, dünyamıza sayısız güzelliği getirecek tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nü kutluyoruz.

 

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz