Kahramanlığın Destanı Çanakkale!

97 views
18-mart-1915-canakkale-sehitleri-zohre-ana

Çanakkale Mehmetçiğin kahramanlıklarını tarihe şan ve şerefle altın harflerle yazdığı eşi benzeri olmayan destanıdır.  Bugün bu destanın; Çanakkale Zaferi’nin yüz altıncı yıl dönümünü ve kahraman vatan evlatlarımız Şehitleri Anma Günü’dür.

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u ele geçirmek istediler. 18 Mart 1915’ in sabahında donanmaları ile saldırıya geçtiler. “Nusrat” ın bıraktığı mayınlar ile Türk topçu bataryalarının üstün gayreti neticesinde düşman gemilerinin kimi battı, kimi yara alarak çekildiler. Boğazı geçmek deniz yoluyla mümkün olamayınca, karaya asker çıkarıp karadan boğazları, İstanbul’u ele geçirmeyi planladılar. Düşman, denizden gemilerinin yoğun ateş gücü desteği ile karaya çıkarak tüm gücü ile saldırır. Mehmetçik ise adeta bir kale gibi dikilir karşılarına.

Her günü, her gecesi, her anı kan ve barut kokan siperlerde, bir komutan Mehmetçiği ile tarih yazar; “namusu” ve “şerefi” bildiği vatanını, milletini korur, kaderini belirler; 19. Tümen komutanı Yarbay Mustafa Kemal!

Yarbay Mustafa Kemal eşsiz dehası ve askeri bilgisi ile Anafartalar’da, Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda ; “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum!”  Emir verdiği 57.Alayın Mehmetçiği ile yücelirler.

Yarbay Mustafa Kemal Mondros Anlaşması’nın emperyalist paylaşımından altı ay sonra da ulusal kurtuluş mücadelesini Samsun’da başlatır.

Asırlardır olduğu gibi geçtiğimiz yüzyılda da Türk ulusunun varoluş mücadelesinde kahraman vatan evlatlarının canı, kanı ve milletimizin fedakârlığı vardır. Bizlere düşen varlığımızı ve günümüzü borçlu olduğumuz gerçek kahramanlarımızı, tarihimizi öğrenmek, genç kuşaklara öğretmektir.

Çanakkale Zaferi’nin yüz altıncı yıldönümünü coşku, heyecan ve gururla kutlarken;  birlik ve beraberliğimizi sağlayan Anafartalar kahramanı Ebedi  Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kutsal vatan toprağının bölünmez bütünlüğü, Al Bayrağımız ile milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını feda eden kahraman vatan evlatları aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor;  hayatta olan kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz