Aleviler Antalya’da yeni cemevleri açılmasını istiyor

672 views

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Antalya’da 300 bin nüfusa sahip Alevi toplumunun ihtiyacını bir cemevinin karşılamadığını belirterek, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçelerine yeni cemevi yapılması taleplerini belediye başkanlarına ilettiklerini söyledi.

AKD Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Alevi toplumunu temsil eden derneklerin başkanlarıyla Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Kültür ve Cemevi’nde basın toplantısı düzenledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Yargıtay’ın cemevlerini ibadethane olduğu yönünde kararları bulunduğunu hatırlatan Ali Aktaş, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde AKD’ye bağlı derneklerin başkanlarının yanı yanı sıra yöre ve köy derneklerinin temsilcileriyle Antalya Büyükşehir, Muratpaşa, Konyaaltı beledilerini ziyaret ettiklerini belirterek, “ Her üç belediye başkanı ile yaptığımız görüşmelerde, AKD adına Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez de cemevi talebimizi ilettik.” dedi.

300 binin üzerinde Alevi’nin ve Bektaşi’nin yaşadığı Antalya’da AKD’nin 7 şubesi bulunmasına karşın bir cemevi olduğunu anlatan Ali Aktaş, “ Biz ibadetimizi cemevlerimizde yapıyoruz. Cenazelerimizi cemevlerimizde kaldırıyoruz. Bu, bir cemevi bize yetmemektedir. Yoğun bir şekilde yaşadığımız bir bölgede cemevi talebinde bulunmak bizim hakkımızdır. Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.”diye konuştu.

Kaynak: http://www.alevi-haberleri.com/aleviler-antalya-da-yeni-cemevleri-acilmasini-istiyor-h2032.htm

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz