Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmasın

802 views

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmamasını ve imam ile müezzin atanmamasını istediklerini söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi, cem evinde aşure programı düzenledi. Programa, Vali Özdemir Çakacak, Ak Parti Karaman Milletvekili ve Mersin Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Fikri Sağlar, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar katıldı. Burada bir konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz, “Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmamasına ve imam ile müezzinin atanmamasını istiyoruz. Onun yerine okul, sağlık ocağı kütüphane açılsın.


Bunlar Alevi köylerinde bizim öncelikli istemlerimizdir . ‘Alevi dergahları, Hacı Bektaş, Şah Kulu, Hüseyin Gazi Dergahları, sahipleri olan Alevilere verilmeli’ diyoruz. Okullarda Alevi çocuklar Sünnileştiriliy or. Okul müfredatlarında Alevilik ile ilgili anlatımlar var. Ama bu müfredat programları hazırlanırken, komisyonlara Alevi kanaat önderlerinin ve kurum temsilcilerinin de davet edilmesini bekliyoruz. 23 yıldan beri haykırıyoruz. Madımak Oteli anı ve utanç müzesi olmalı. Bu mübarek ayda halkımız arasında kuşku ve güvensizliğin son bulmasını istiyoruz”dedi.

Muharrem ayının, asırlardır dinmeyen ortak acıların yaşandığı bir ay olduğunu ifade eden Vali Özdemir Çakacak ise şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, inancımız açısından kalbinde zerre kadar iman olan her Müslüman için yüreklerde dinmeyen ortak bir acıdır. İnsanlık tarihinde, kalbinde zerre kadar insanlık olanların yüreğinde geçmeyen sızıdır. Bu olay, insanların canileştiği zaman kendi peygamberinin aile efradına bile neler yapabileceğinin dramatik bir örneğidir. İnanç tarihimizde meydana gelen bu elim olayı iyi düşünüp ders çıkarmamız gerekir. Temeli barış ve hoşgörü olan yüce dinin mensupları olarak bize düşen görev, bu tür olayların tekrarlanmasını önleyecek bilinç ve anlayışına sahip olmak.”

Konuşmanın ardından semah dönüldü, dev kazanlarda hazırlanan aşureler dağıtıldı.

MERSİN/DHA

Paylaş

1 Yorum

  1. Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Hasan Kılavuzın açıklamaları son derece yerinde bana göre.
    Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmasına ve imam ile müezzin atanmasına şiddetle karşı çıkmalıyız.Alevi köylerinde yapacaklarsa cemevi yapsınlar ve bıraksınlar da Alevi toplumu kendi inancına göre ibadetlerini yapsa. Yüzyıllardır devam eden asimilasyon bu ahir zamanda aynı hızda devam ediyor. Alevilerin bu konuda uyanık olması ve köylerine cami yapılmasına müsade etmemelerini diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz