Ankara Beypazarı Seyid Muharrem (Yediler Türbesi) Ziyareti

4.878 views

Pir Zöhre Ana , 23 Ağustos 2014 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan ve yörede ismi YEDİLER TÜRBESİ olarak geçen gerçekte ise adı Seyid Muharrem olan Ehlibeyt Evliyası’nın mekanına sevenleriyle beraber bir ziyaret gerçekleştirdi.

Pirimiz Zöhre Ana , bu türbe ziyaretinde Seyid Muharrem Pirimizin tüm yaşamlarını ve başından geçen olayları anlattı.

Ehlibeyt sohbetinden sonra , Hak aşkına semahlar dönüldü ve Hak lokmaları yenildi. Gece saatlerine kadar ibadetler devam etti.

***

Seyid Muharrem’in Yaşamı

İmam Üseyin ve Hüsniye Ana’dan, iki kız iki erkek çocuk doğdu. Ali Ekber ile Ali Asker isimli çocuklar ikizdi ve Hazreti Ali kardeşlerinin adını onlara, iki halası Şehriban ve Zekine’nin adlarını da iki kız torununa verdi.

Hz.Üseyin’in ikiz torunlarından Ali Asker’in (Nişanı Elif Ana) oğlu Küçük İmam Rıza’dır (Bursa’da Üç Kuzular türbesi olarak geçer) ve bu evliyadan gelen çocuklardan en büyüğü Şimşek Baba’dır. Şimşek Baba, Ağrı dağında şehit düşmüştür. Bir ismi Derviş bir ismi’de İsmi Seyid Muharrem’dir Bu evliyanın ikinci yaşamı da Malatya’nın Fethiye ilçesinde Kızıldeli Sultan olarak bilinir. Bu evliyadan gelen ikizler Seyid Gazi ve Seyid Hacı’dır.

Seyid Hacı birinci yaşamında, Yozgat’ın Sarımbey köyünde yaşamıştır ve halk dilinde Yeşil Çam olarak bilinir.

İkinci yaşamında, Ankara Çubuk’ta Deli Boran olarak yaşamıştır.

Üçüncü yaşamı, Tunceli Akören Köyünde Sarı Saltuk olarak yaşamıştır.

Dördüncü yaşamı, Amasya’nın Yağcı Abdal Köyünde İsa Dede’dir.

Seyid Gazi, Çankırı’da Atkaracalar’daki kalede eşi Balkız Ana’yla beraber yatar. Askerdir. Seyid Gazi ve Balkız Ana’dan Seyid Muharrem, Seyid Ali Sultan ve Şevket Baba gelir.

Seyid Muharrem’in mübarek başı Beypazarı’nın içinde, bedeni ise “Yediler Türbesi” olarak geçen mekanın yanındaki derededir. Bu derenin ismi ARZUHAL deresidir.

Seyid Muharrem, bu bölgede çadır kurmuş ve Türkmen ismini yaymıştır. Beypazarı (Beyler pazarı) ismini o dönemde ileri gelen beylerin bu bölgede pazar kurmalarından almaktadır.

Seyid Muharrem’e fermanı; düzensiz, hayasız, Allah’tan korkmayan, peygamberden utanmayan bu imansız beyler verir ve Beypazarı yakınlarında bulunan KARAGÖL‘de mübareğe tuzak kurup cellatlara yakalatırlar ve daha sonra Beyler pazarı’nın içine getirirler. Mübareğe dar ağacı kurarken köçekler oynatırlar ve en sonunda Seyid Muharrem’i dar ağacında kafasını keserler. İsmi, Kesik baş olarak bilinir.

Bu feci olay üzerine tüm Türkmen köyleri ayaklanır ve bütün kervanlar develerle yollara dizilirler…

Seyid Muharrem’e kuyu kazan ve beylere ispiyonlayan, ele veren KARAŞAR KÖYÜ‘nün o dönemde yaşayan  insanlarıdır. Karaşar Köyü, eski bir Alevi köyü olmasına karşın bugün Alevi-Sünni karışmıştır.

***

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz