Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

56 views
ankaranin-baskent-olusu-afis-tasarimi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  19 Mayıs 1919’da Samsun’ da milli mücadeleyi başlattıktan sonra,  milletiyle izleyeceği yöntemi ve bunun için alınacak kararları belirlemek için toplantılar yaptı. Amasya, Erzurum ve Sivas’tan sonra 27 Aralık 1919 günü Temsil Heyetiyle birlikte Ankara’ya geldi.

Seğmenlerin  “Vatan uğruna ölmeye geldik Paşam!”  sözü ile karşıladığı Mustafa Kemal Paşa, Ankaralıların hem şehrisi oldu. Her seçimde vekilleri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şehir halkını temsil etti.

Mustafa Kemal Paşa milli mücadeleyi yönetmek için, Anadolu’nun ortasında, düşman hattına en yakın ve stratejik yollar üzerinde olan bu şehri seçmiştir. Milli iradenin temsili olan Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ankara’da açıldı.

Düşmanın, savaşın ilerleyen zamanlarında şehrine kırk kilometre mesafeye kadar yaklaşmasına rağmen tüm milletimiz gibi Ankara halkı da namus bildiği vatan toprağını savunarak milli mücadeleye sonsuz destek oldu.

9 Eylül 1922’de düşmanı İzmir’de denize döken ardından Lozan Konferansı’yla bağımsız bir devlet olduğunu tüm dünyaya kabul ettiren kahraman milletimiz yeni Türkiye Devleti’ni Ankara’da kuruyordu. Saltanatın kaldırılması ile İstanbul’un payitaht olarak artık kullanılmasına gerek kalmamıştı. Bunun için 13 Ekim 1923 tarihinde verilen tek maddelik kanun teklifi;

“Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara şehridir.”

maddesi uzun görüşme ve tartışmalardan sonra çok büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 1924, 1961 Anayasalarında ve son olarak 1982 Anayasasında “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” madde olarak yer aldı.

Bozkırın ortasında kara günlerin şafağında, seğmenlerin yükselttiği şanlı bayrağımızın altında, milli mücadelenin kazanılmasında ve cumhuriyet devrimlerinin uygulanmasında cumhuriyetin beşiği olan; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün’ yattığı Anıtkabir’i kucaklayan Ankara’nın,  Cumhuriyetimizin başkenti oluşunun doksan sekizinci yıl dönümü kutlu olsun.

Bizlere bu güzel vatanı armağan eden başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm kahramanlarımızı sonsuz şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz