Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 100.Yıl Dönümü

95 views
ataturkun-ankaraya-gelisinin-100-yil-donumu-zohre-ana

HOŞ GELDİN CANIM ATA’M

Ulu Önder 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini Amasya, Erzurum, Sivas’tan kuvvetlendirerek yüz yıl önce bugün 27 Aralık 1919’ da Ankara’ya ulaştırdı.

Yirmi bin nüfuslu Ankara Dikmen sırtlarında Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Paşa’yı ve Temsil Heyeti’ni kırk bin kişiyle büyük bir coşku içinde karşılayarak bağrına basıyordu. Bu coşku, Büyük Komutan’a duyulan sevginin, güvenin, yaktığı bağımsızlık ateşine olan inancın ve düşmana direnme kararlılığının en büyük göstergesiydi.

Ankara halkı tarihi kurtuluş mücadelemize destekleri ve mücadeleleri ile güç katmışlardır. Ankara Kurtuluş Savaşı’nın merkezi olmuştur.

Büyük zaferden sonra Ankara devletimizin başkenti olmuş; yönetim merkezi olarak da bağımsızlığımızı ve ülke bütünlüğümüzü temsil etmektedir. Ulu Önder milletvekili olduğu Ankara’dan; kabrinin de burada olması nedeniyle de bir daha Ankara’dan ayrılmadı. Bizlere ne mutlu ki Ulu Önder yüz yıldır bizimle ve daima bizimle kalacaktır.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü olan bugünün başta Ankaralılar olmak üzere bütün halkımıza kutlu olmasını diliyorum.

Milli birliğimizi sağlayarak özgürlük ve bağımsızlığımız için mücadele ederek Cumhuriyeti kuran Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  Milli Mücadele Savaşı’mızın kahramanlarını ve tüm şehitlerimizi sonsuz saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Ruhları Şad Olsun.

PİR ZÖHRE ANA

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz