Devrim Şehidimiz Kubilay’ın 89’uncu Yıldönümünü Saygıyla Anıyorum

197 views
sehit-ogretmen-kubilay-menemen-olayi-2019-zohre-ana

Bugün Cumhuriyet tarihimizin önemli, bir o kadar da üzüntü duyduğumuz Menemen olayının 89’uncu yıl dönümüdür.

23 Aralık 1930’da Menemen’de cumhuriyet karşıtı gericiler 24 yaşında bir öğretmen olan ve askerlik görevini yerine getiren vatan evladı asteğmen Mustafa Fehmi KUBİLAY’ı ve yardıma gelen Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi şehit ettiler.

Bu tarih bu kara gün önemlidir. Çünkü cumhuriyete başkaldırarak şeriat çağrısı yapan cumhuriyetimizin dayandığı ilke ve devrimlere yönelik tehditler savuran bu hainler, büyük Türk Milleti ve onun kahraman ordusundan gerekli cevabı almışlardır.

Kubilay ve arkadaşları cumhuriyetin, direnmenin, aydınlık yarınların ve umudun simgeleri “DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ” olmuşlardır.

Cumhuriyeti ve devrimlerini içine sindiremeyenlere karşı cumhuriyetimizi, kardeşliğimizi, toplumsal barışı, aydınlanmayı, bilimi ve çağdaşlaşmayı “KUBİLAYLAR” olarak savunacağız buna karşı gelenlerle Devrim Şehidimiz Kubilay gibi canımız pahasına mücadele edeceğiz.

Biz vatanseverlere düşen temel görev; ulusal egemenliğimizi, laik ve demokratik cumhuriyetimiz ile bölünmez bütünlüğünü korumaktır. Çağdaş uygarlığın gelişmesi ve gerekleri doğrultusunda Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermeden laik cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak için çok çalışmaktır.

Cumhuriyeti ve onun değerleri korumak uğruna canını vermiş, Devrim şehitlerimiz Mustafa Fehmi KUBİLAY’ı,  Bekçi Hasan’ı ve Bekçi Şevki’yi, ulusal direniş şehitlerimizi; bayrağı, vatanı ve milleti için canını siper eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyorum.

Ruhları Şad Olsun.

PİR ZÖHRE ANA

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz