Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102.Yıl Dönümü Kutlu Olsun

52 views
ataturk-ankara-gelisi-27-aralik-zohreana

“HOŞGELDİN PAŞAM”

Birinci Dünya Savaşı bitiminde Türkün vatan toprakları işgalcilerce parçalanıyor ve millet esir ediliyordu.

Büyük Komutan Mustafa Kemal Paşa halkının vatanseverliğine, namusuna ve gücüne inanıyordu. 19 Mayıs 1919’da Samsun’ da bu inanç ve kararlılıkla milli mücadeleyi başlattı. Artık milletiyle kurtuluşa ve kuruluşa yürüyecektir.

Mustafa Kemal Paşa’nın attığı her adım halk tarafından dikkatlice izleniyordu.Amasya, Erzurum ve Sivas’ta yaptığı toplantılar millete umut ve güç veriyordu. Özgürlüğe ve bağımsızlığa inançları artıyordu.

27 Aralık 1919 günü Temsil Heyetiyle birlikte Ankara’ya geldi. Ankara’nın o günkü nüfusu yirmi bin iken Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal Paşa’yı ve Temsil Heyeti’ni kırk bin kişi büyük bir coşku içinde “Hoşgeldin Paşam !” sözleriyle karşılayarak bağrına basıyordu.

Ankaralı Seğmenlerin  “Vatan uğruna ölmeye geldik Paşam!”  sözü Büyük komutanı çok duygulandırmış bir kez daha zafere olan inancı artmıştır. Ulusal Kurtuluş hareketinin artık bir merkezi vardı. Ankara halkı milli mücadelenin kazanılmasında maddi ve manevi fedakârlıklarıyla büyük görevler üstlenmişlerdir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Ankara’ya gelişinin 102. yıldönümü olan bugünün başta Ankaralılar olmak üzere bütün halkımıza kutlu olmasını diliyoruz.

Milli birliğimizi sağlayarak özgürlük ve bağımsızlığımız için mücadele ederek Cumhuriyeti kuran Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; Milli Mücadele Savaşı’mızın kahramanlarını,aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi sonsuz saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları Şad Olsun.

Saygılarımızla.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz