Devrim Şehidimiz Kubilay’ı Doksan Birinci Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anıyoruz

43 views
mustafa-fehmi-kubilay-2021-zohre-ana

Ulusumuz,Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurduğu Cumhuriyetle birlikte çağdaş uygarlık düzeyini hedeflemiştir.

Laiklik ve aydınlanma yolunda Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ilkeler ve yaptığı devrimleri uygulayarak demokratik, laik ve hukuk devleti olma kararlılığını azmi ile göstermiştir.

Halkımızın cumhuriyet yönetimini sahiplenmesini, gericiliğe ve dogmalara karşı yürüttüğü aydınlanma çabalarını içine sindiremeyen cumhuriyet karşıtı gericiler ayaklanarak; İzmir Menemen’de 23 Aralık 1930’da isyanı bastırmak için görevlendirilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki Bey acımasızca şehit ettiler.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk yayınladığı mesajda “Büyük Ordunun Kahraman Genç Subayı ve Cumhuriyetin mefkureci muallim heyetinin kıymetli uzvu Kubilay’ın temiz kanı ile Cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olduğunu” bildirdi.

Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları karanlığa geçit vermeyen, cumhuriyetin aydınlığına inanan ulusumuzun Cumhuriyet’e inanç ve bağlılığını daha da güçlendirmişlerdir.

Devrim şehitlerimizin adlarına dikilen anıtın üzerinde “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz” yazılıdır. Bilinmelidir ki bıraktıkları emanetin bekçileri olan Türk ulusunun her bir ferdi Kubilay ve silah arkadaşları gibi, vatana ve cumhuriyete yönelik tehditler, saldırılar, hainlikler karşısında cumhuriyetin sonsuza kadar varlığını koruması için çalışmaktan; Atatürk’ün ilke ve devrimleriyle, cumhuriyetin temel değerlerini korumak için gerekirsede şehitleri gibi canlarını feda etmekten çekinmeyecektir.

Şehit edilişlerinin 91. yıl dönümlerinde Devrim şehitlerimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki Bey’ler olmak üzere vatan toprakları uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

Ruhları şad olsun.

Saygılarımızla.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz