10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü Kutluyoruz

151 views
10-aralik-dunya-insan-haklari-gunu-2021

Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklerden yararlanabilir.”

10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun “insan haklarının anayasası” olarak da kabul İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ilk iki maddesidir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ilan ettiği gün olan 10 Aralık günü her yıl “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün insanın onuru ve değerini korumaya yönelik bildirge ve sözleşmelere dayalı evrensel olan hak ve özgürlüklere saygı, toplumların uygarlık düzeylerinin bir ölçütü olarak görülmektedir.

Dünyanın uygar milletleri her ne kadar insanın insan zulmünü önlemek için yasal düzenlemeler yapsa da çok üzücüdür ama günümüzde devletlerin devletlere, farklı milletlere, kendi milletine ve insanın insana zulmü devam etmektedir.

Bu ihlallerin önüne geçmek için güçlü bir uluslararası ve ulusal hukuk düzenin; buna bağlı olarak devletlerin ve insanların hukukun üstünlüğünü ve insanlık onurunun yüceliğinin kabulü vazgeçilmez olmalıdır. Dünyada barışın sağlanması da milletlerin birbirlerinin en temel insan haklarına saygı duymasıyla mümkün olacaktır.

İnsanı en yüce değer kabul ederek;  insanlığın birlik ve dayanışma içerisinde  Evrensel Bildirge’de belirtildiği gibi “birbirlerine kardeşlik anlayışıyla” davrandıkları daha adil, daha özgür, daha çağdaş…insana yakışan daha nice iyiliğin bir arada yaşandığı bir dünya özlemiyle tüm insanlık ailesinin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyoruz.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz