Yaşasın Emeğin Bayramı, Yaşasın 1 Mayıs!

81 views
1-mayis-isci-bayrami-afis-tasarim-2021

Dünya ve ülkemiz emekçileri 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü pandeminin gölgesinde kutlayacak.

İnsanlık zor günler yaşamakta, çok ciddi bir salgınla, sağlık sorunlarıyla mücadele etmektedir. Salgınla birlikte büyük ekonomik kriz yaşatmaktadır.

Salgın dönemi emekçiler için de siyasal, ekonomik ve toplumsal bir probleme dönüşmüştür.

Her kriz ortamında olduğu gibi Covid-19 salgını sebebiyle yaşanılan kriz ortamında da yine işçiler, emekçiler,  tüm çalışanlar zor duruma düşmüştür. Emekçiler yaşamları ve sağlıklar ile işsizlik ve yoksulluk arasında tercih yapmak zorunda kalmışlardır. Sermaye ile üreten, zengin ile yoksul arasındaki ekonomik uçurum derinleşmiştir.

Yaşanmakta olan bu zor koşullar ve kısıtlamalar dolasıyla, 1 Mayıs’ı emekçiler alanlarda neşe içinde özgürce kutlayamayacak, belki de emeğin bayramının tadına varamayacaklardır.

Fakat dünya emekçileri, uğradığı haksızlıklara, zulme, sömürüye ve ağırlaşan yoksulluğuna karşı; emeğin ve ezilenlerin haklarını, insana yakışan çalışma koşulu isteklerini, yoksulluğun değil refahın paylaşılması isteklerini çalıştıkları her yeri 1 Mayıs alanlarına çevirerek, sosyal medyadan ya da alanlarda simgesel temsillerle haykırmaya çalışacaklardır.

Çünkü 1 Mayıs en yüce değer emek için, mücadeleyi ve umudu simgelemiştir.             1 Mayıs emeğin sömürüsüne ve zulme karşı, eşit ve özgür bir dünyada yaşamanın umudu, emeğin bayramıdır.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

 

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz