5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü Kutlarım

285 views
5-aralik-dunya-kadin-haklari-2019

SEÇME VE SEÇİLME HAKKIMIZIN VERİLMESİNİN SEKSEN BEŞİNCİ YILDÖNÜMÜ İLE 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin çağdaş uygarlık düzeyinde modern yaşamasını istemiştir. Bu hedefi doğrultusunda bizlerinde erkekler gibi günlük yaşamın bir çok alanında, sosyal hayatın, kültür ve sanatın içinde olması için çaba göstermiş sürekli cesaretlendirerek teşvik etmiştir.

Ulu Önder’in 1924 yılında önce eğitim diyerek  Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kadınlarla erkeklerin birlikte karma eğitim görmelerini sağlamıştır. Bizleri eşit ve özgür kılmak için devrimlerine devam ederek:1925 yılında Kıyafet Kanunu, 1926 yılında Türk Medeni Kanunu, 1930’da yerel seçimlerde ve 5 Aralık 1934’de ise, birçok batılı ülkeden önce genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanıyan kanunları çıkarmıştır.

Türk kadını, Ata’sının kendisine duyduğu güvenden, ilke ve devrimlerinden güç alarak gösterdiği hedefi gerçekleştirmek için haklarını kullanmaya ve korumaya kararlıdır. Bunun içinde toplum, siyaset ve yönetim içindeki varlığını güçlendirmelidir.

Seçme ve seçilme hakkımızın verilmesinin seksen beşinci yıl dönümünü ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’müzü kutlar; Haklarımızı eşitlik ve saygı ile kullanarak daha başarılı, daha güçlü olacağımız sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir yaşam dilerim.

Yaşamın her alanında olmamızı sağlayacak hakları kazandırdığı için Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla.

PİR ZÖHRE ANA

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz